Iki „Lietuvos plento taurės“ starto likus keturiems mėnesiams A grupės lyderiai jau aktyviai sportuoja ir ruošiasi pirmajam startui, kuris numatytas balandžio 22 d. Baisogaloje (Radviliškio rajone).
B ir C grupių dalyviai paprastai žiemoja daug ilgiau ir pirmąsias treniruotes planuoja tik pavasarį, kuomet atšyla oras. Dėl to daugelio pirmųjų lenktynių rezultatai nedžiugina, o forma įgaunama tik sezonui įpusėjus.
Artėjančiam sezonui Jums padės pasiruošti „Staki-Technorama“ komandos sporto direktorius Deividas Vileniškis. Nelauk pavasario, pradėk treniruotis ir savo varžovus nustebink jau pirmose sezono lenktynėse.
Viso sezono metu Jums reguliariai pateiksime D.Vileniškio patarimus kaip ruoštis šio tarpsezonio metu, atskirus bendrus planus kiekvienam etapui, apžvelgsime artėjančių etapų svarbiausias vietas ir galimus lenktynių scenarijus.
Pirmoji žiemos pasiruošimo dalis bus skirta tiek B tiek C grupių dalyviams. Vėliau pasiruošimo planus išskirsime planuojantiems dalyvauti B ir C grupėse. Pasiruošimo planai bus orientuoti į dirbančius ir daug laiko treniruotėms neturinčius dalyvius, taip pat negalinčius išvykti į treniruočių stovyklas užsienyje.
Pirmoje dalyje „Staki-Technorama“ sporto direktorius pateikia pirmųjų dviejų savaičių treniruočių planą žemo pulso ribose. Taip pat rekomeduoja aplankyti savo gydytoją, akreipti dėmesį į problemines vietas ir atsikratyti papildomų kilogramų būtent pasiruošimo pradžioje.
PIRMA DALIS
Fizinis aktyvumas žemo pulso ribose
Dviračių sportas yra daug fizinių jėgų ir ištvermės reikalaujantis sportas. Todėl prieš pasiruošimą reikėtų pradėti nuo apsilankymo pas gydytojus. Rekomenduoju pasidaryti kraujo tyrimą, kardiogramą, pasikalbėti su medikais apie problemas ar traumas, kurių turėjote praėjusio sezono metu.
Naujam sezonui ruoštis reikėtų pradėti lapkričio gale, gruodžio pradžioje. Lietuvoje sezono startas yra vėlyvas, tad pradėti sportuoti galima ir nuo sausio mėnesio. Pasiruošimo planą skaidysiu į dalis ir nuo sausio pateiksiu kas dvi savaites.
Po sezono dviratininkai kuriam laikui dviračius „pakabina“ arba uždaro į tamsius sandėliukus. Šis laikas iki pasiruošimo pradžios naujam sezonui buvo skirtas pamiršti dviračius. Dažnas šiuo laikotarpiu užsiima tuo kam nerado laiko sezono metu, leidžia sau gerokai daugiau prie pietų ar vakarienės stalo.
Per šį laikotarpį kūnas kiek atprato nuo fizinio krūvio, o iki norimos formos sezono pradžioje dar gan ilgas laiko tarpas. Tad svarbiausia pasiruošimą pradėti neforsuojant savęs ir stebėti savo pulsą.
Tam, kad sportuoti būtų patogiau, siūlau būtinai įsigyti pulsometrą ir jį dėvėti visų treniruočių metu, net sportuojant salėje ar TRX diržais.
Pirmasis pasiruošimo mėnuo yra skirtas pripratinti savo organizmą prie fizinio krūvio. Per savaitę reikėtų turėti bent jau 2-3 treniruotes po 2 val. Fizinio pasiruošimo treniruotės gali būti labai įvairios, nuo darbo sporto salėje su savo svoriu, TRX diržai, plaukimas, treniruotės MTB dviračiu lauke, bėgiojimas ar pan.
Svarbiausia, kad visų šių treniruočių metu jūsų vidutinis pulsas neturi viršyti 120-130 dūžių per minutę.
Mažiau sportuojantiems net nedidelės fizinės veiklos metu pulsas gali viršyti šią ribą, todėl reikėtų pradėti nuo vaikščiojimo ar lengvų pratimų.
Senos traumos ir probleminės vietos
Šis pasiruošimo laikotarpis taip pat labai tinkamas pastiprinti tas vietas, kurios trukdė praėjusiame sezone.
Jei lenktynių metu ar po jų skundėtės rankų, nugaros ar pečių juostos raumenų skausmu, pasiruošimo metu daugiau pratimų skirkite šioms vietoms. Išmėginkite pritūpimus daryti viena koja, pastebėsite, kad viena ar kita bus silpnesnė.
Jei sėdmenų ar nugaros problemos nėra patologinės patartina pasirinkti kitą balnelį ar koreguoti sėdėseną.
Svoris
Per didelis svoris yra žalingas didesnio fizinio aktyvumo metu, dėl jo yra labiau apkraunama širdis. Papildomas svoris gali pakišti koją tokiuose etapuose kaip Šakių ar Semeliškių (Elektrėnai), kur reikės kilti į stačius ir sudėtingus pakilimus.
Tad šiuo pasiruošimo metu, kada treniruotės nėra ilgos ir intensyvios, yra geriausias laikas numesti papildomus kilogramus. Svorio nereikėtų mesti greitai, 3-4 kg per mėnesį yra geras rezultatas.
Tokiam rezultatui pasiekti jums reikia tiesiog mobiliosios programėlės pagalba skaičiuoti per dieną suvartojamas kalorijas. Priklausomai nuo kiekvieno, asmeniškai, dienos norma yra 1500-2000 kalorijų (vyrams). Sunaudotas kalorijas treniruočių metu reikėtų dalinti iš dviejų ir pridėti prie dienos normos. Jei jūsų planas yra 1800 kalorijų dienai, treniruotės metu išdeginus 500 kalorijų, prie dienos normos galite pridėti dar 250 kalorijų.